Dostrojenie samochodu z pewnością może być niejednoznaczną prośbą lub usługą, ponieważ może oznaczać różne rzeczy dla różnych ludzi. Niektórzy właściciele samochodów nazywają tuning samochodowy tylko regularną kontrolą, aby upewnić się, że ich samochód jest w dobrej formie i wszystko działa prawidłowo. Inni mogą odnosić się do tuningu silnika, który polegał na zmianie szeregu komponentów w celu zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy, czym jest autodostrajanie, kiedy go potrzebujesz i jak powinna wyglądać lista kontrolna. 

Co to jest Auto Tune Up?

Usługa dostrajania składa się z dwóch części: kontroli i faktycznego dostrojenia. Kontrola obejmuje wizualną kontrolę elementów układu paliwowego silnika w celu upewnienia się, że filtr paliwa jest czysty i niezatykany, że nie doszło do uszkodzenia pompy paliwowej oraz że wtryskiwacz paliwa jest również czysty. 

Kontrola obejmuje również wygląd i wydajność świec zapłonowych, sprawdzenie zaworu PCV silnika, rozrządu zapłonu, filtrów powietrza, a także poziomu oleju i płynu chłodzącego. 

Dostosowanie serwisu samochodowego zależy od wyników przeglądu, ale w celu zapewnienia, że silnik otrzymuje odpowiednie proporcje powietrza, paliwa i iskry, może to obejmować wymianę korka, wirnika, świec zapłonowych, przewodów i zaworu PCV. Może to również obejmować wymianę filtrów powietrza, oleju i paliwa.

Łatwo jest się sfrustrować, gdy samochód nie działa tak, jak powinien. Kiedy Twój samochód robi coś zabawnego lub niechcianego, może to wskazywać, że istnieje głębszy problem.

Możesz zaoszczędzić sobie trochę czasu i bólu głowy, znając powszechne znaki ostrzegawcze i zawsze zabierając go do sklepu, gdy coś się pojawi. Weź pod uwagę niektóre z najczęstszych wskaźników, wymienionych poniżej.

 • Zapalają się światła silnika: Zawsze niepokoi widok tych małych kontrolek podświetlających deskę rozdzielczą, a ty możesz być kuszony, by je zignorować. Ale te światełka zapalają się nie bez powodu. To system diagnostyczny samochodu ostrzega Cię o pilnym problemie z konserwacją. Gdy zapalą się światła, w Twoim interesie jest, abyś wziął pojazd do szybkiego serwisu.
 • Zatrzymaj się: Naciskałeś kiedyś nogę na pedał, żeby przyspieszyć, a samochód po prostu na chwilę się zatrzymał, zanim w końcu zaczął się ruszać? To stoisko może być znakiem ostrzegawczym i nie jest to coś, co chcesz zignorować; jeśli nic innego, to stoisko jest niebezpieczne samo w sobie.
 • Ekonomia paliwowa: Zwróćcie uwagę, jak często tankujecie przy pompie. Jeśli nagle zaczniesz częściej tankować, zmniejszenie zużycia paliwa może być negatywnym skutkiem ubocznym. To wystarczający powód, aby zabrać samochód do sklepu i zobaczyć, co się dzieje.
 • Problemy z hamulcami: Każdy problem z hamulcami to kwestia bezpieczeństwa, którą należy natychmiast zbadać. Problemy z hamulcami występują w różnych formach, a w niektórych przypadkach są one tak proste jak pedał hamulca, który jest miękki lub gąbczasty. Ponadto, należy uważać na hałaśliwe hamulce. Jęki i odgłosy skrobania to częste objawy wadliwego układu hamulcowego.
 • Chropowata zmiana biegów: Automatyczna skrzynia biegów w twoim samochodzie powinna obsługiwać proces zmiany biegów całkiem gładko. Jeśli zauważysz, że nagle czaisz się przy zmianie biegów, może to oznaczać problem ze skrzynią biegów.
 • Wibracje lub drżenie: Jeśli hamowanie, kierowanie lub uruchamianie pojazdu powoduje drgania lub wstrząsy w kierownicy lub fotelu, może być wiele problemów. Najlepiej, aby zbadali je profesjonaliści!

Lista kontrolna konfiguracji samochodu

Wykonanie strojenia samochodu może wydłużyć jego żywotność. Może również sprawić, że regularne usługi będą dużo tańsze. Oto nasza lista kontrolna, która pomoże Ci śledzić najczęściej wymieniane części podczas tuningu pojazdu.

 • Zapłon - jest to zazwyczaj pierwszy sprawdzany system, ponieważ obejmuje on świece zapłonowe, przewody świecowe, cewki i inne elementy elektryczne.
 • Filtry - aby upewnić się, że zanieczyszczone cząsteczki nie przedostają się do istotnych elementów pojazdu, należy sprawdzić i wymienić filtry oleju, paliwa, powietrza i powietrza w kabinie. 
 • Pasy i węże - przenoszą siłę obrotową, odpowiednio płyn, na wszystkie układy samochodu i cały silnik, dlatego ich kontrola i wymiana jest niezbędna.
 • Płyny - aby upewnić się, że każdy rodzaj płynu jest na zalecanym poziomie, należy sprawdzić i wymienić lub uzupełnić olej silnikowy, płyn chłodzący, płyn hamulcowy, płyn przekładniowy i płyn wspomagania układu kierowniczego. 
   

Najważniejsze jest to, że jeśli coś niezwykłego zaczyna się dziać z twoim pojazdem, musisz zabrać go do specjalisty, aby uzyskać właściwą diagnozę. Będziesz chciał umówić się na autodiagnostykę i załatwić sprawy, zanim wymkną się spod kontroli.

FAQ:

P: Jak często powinienem się stroić?

O: Zazwyczaj zależy to od regularnej regularnej konserwacji zalecanej przez producenta samochodu, ale zazwyczaj starsze pojazdy z nieelektronicznymi zapłonami powinny być tuningowane co 10 000 do 12 000 mil lub co rok. Jeśli Twój samochód jest nowszy i ma elektroniczny zapłon i wtrysk paliwa, to możesz przejechać od 25 000 do nawet 100 000 mil bez konieczności gruntownego tuningu.

P: Jakie są korzyści z dostrojenia?

O: Główną zaletą automatycznego dostrajania jest to, że zapewnia ono prawidłowe funkcjonowanie samochodu i zapobiega dalszym uszkodzeniom. W zależności od tego, z czym wiąże się to dostrajanie, inne korzyści mogą obejmować zwiększenie wydajności samochodu dzięki nowym filtrom paliwa, zwiększenie efektywności przebiegu dzięki nowym świecom zapłonowym i wiele innych.

P: Jak mogę sprawić, by mój samochód lepiej działał?

O: Automatyczne dostrajanie z pewnością pomoże Twojemu samochodowi lepiej funkcjonować, ale ważna jest również właściwa konserwacja i regularne przeglądy. Jeśli jednak czujesz, że twój samochód jest powolny lub doświadczasz któregoś z powyższych znaków ostrzegawczych, upewnij się, że wprowadziłeś go w celu dostrojenia samochodu.

P: Czy konieczne jest dostrojenie?

O: Nie należy zapominać o strojeniu samochodu, ponieważ do czasu zakończenia inspekcji nie będzie wiadomo, czy jest ono konieczne, czy też nie. Jest to ważna część procesu serwisowania samochodu. 

P: Ile to kosztuje?

O: Koszt autodostrojenia zależy od wielu czynników, począwszy od marki i modelu pojazdu, a skończywszy na wynikach wstępnej kontroli.