Mit #1: Płyn przekładniowy powinien zostać przepłukany.

Mechanicy czasami zalecają serwis skrzyni biegów i wymianę płynu tak często jak co 50,000 mil, według Cars.com, ale czy jest to konieczne? Raporty konsumenckie mówią zazwyczaj, że nie. Większość nowoczesnych pojazdów używa "długowiecznych" płynów przekładniowych, które są przeznaczone do eksploatacji przez 100 000 mil, a czasami przez cały okres eksploatacji pojazdu. Ponieważ pojazdy mogą się różnić, należy rozważyć zastosowanie się do zaleceń producenta co do częstotliwości wymiany płynu przekładniowego, mówi Cars.com.

Mit #2: Używanie klimatyzatora jest lepsze dla oszczędności paliwa niż otwieranie okien.
Trudno powiedzieć na pewno, ponieważ zużycie paliwa może się różnić w zależności od pojazdu. Niektórzy ludzie uważają, że otwieranie okien samochodu zwiększa opór powietrza. Jednak Consumer Reports zbadał tę teorię i stwierdził, że staczanie się szyb przy prędkości 65 mph nie zmniejszyło zauważalnie zużycia paliwa.

Według Consumer Reports, strona zaleca używanie AC, który może zmniejszyć zużycie paliwa o 1 do 4 mpg, ponieważ osusza wnętrze samochodu, co może pomóc w zachowaniu czujności kierowcy.

Mit #3: Wysokooktanowe paliwo premium jest lepsze dla wszystkich silników.
Jeśli chodzi o paliwo twojego samochodu, paliwo premium nie zawsze oznacza lepsze. Jeśli w instrukcji obsługi twojego samochodu nie ma wyraźnego stwierdzenia, że twój samochód wymaga paliwa premium, może ono nie być konieczne - mówi Consumer Reports. Możesz uniknąć dodatkowych kosztów związanych z paliwem premium, jeśli Twój pojazd nie będzie go potrzebował.

Mit #4: Prowadzenie brudnego samochodu poprawia oszczędność paliwa.
Niektórzy kierowcy uważają, że cząsteczki brudu na powierzchni pojazdu zmniejszają opór wiatru i poprawiają oszczędność paliwa - w ten sam sposób wgłębienia na piłce golfowej mogą zmniejszyć opór wiatru. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie: Według MythBusters brud na samochodzie rozkłada się losowo, co zmniejsza zużycie paliwa o około 10 procent. Utrzymuj swój samochód w czystości, aby pomóc zmaksymalizować przebieg gazu.

Mit #5: Napełnianie baku rano zaoszczędzi ci pieniędzy na paliwie.
Czy tankowanie rano oznacza więcej huku dla twojego dolara? Ponieważ benzyna rozszerza się wraz z upałem, niektórzy kierowcy uważają, że wlewanie ciepłego lub podgrzanego paliwa do samochodu oznacza w końcu, że otrzymujesz mniej paliwa. Tak więc, chłodniejsze temperatury rano oznaczałyby gęstsze - a więc i większe - paliwo (mniej więcej tak mówi mit). Ale benzyna jest zazwyczaj składowana pod ziemią, co według Investopedii izoluje ją od drastycznych zmian temperatury. Ostatecznie nie ma znaczenia, o jakiej porze dnia tankuje się pojazd - podsumowuje strona.

Teraz, gdy znasz prawdę kryjącą się za tymi pięcioma mitami, możesz pomóc w utrzymaniu swojego pojazdu z pewnością siebie. Szukasz więcej wskazówek? Możesz rozważyć te wskazówki dotyczące konserwacji samochodu, aby pomóc utrzymać go w dobrej kondycji przez cały rok.