Przy spadku temperatur, wiesz, że zima jest w drodze - a może już nadeszła. Podczas gdy zimne temperatury, lód, śnieg i błoto pośniegowe często towarzyszą tej chłodnej porze roku, nie oznacza to, że samochód musi być w głębokim mrozie aż do wiosennej odwilży. Rozważ te wskazówki jako pomoc... 
Gdy temperatura spada, wiesz, że zima jest w drodze - a może już nadeszła. Podczas gdy zimne temperatury, lód, śnieg i błoto pośniegowe często towarzyszą tej chłodnej porze roku, nie oznacza to, że Twój samochód musi być w głębokim mrozie aż do wiosennej odwilży. Weź pod uwagę te wskazówki, które pomogą Ci przygotować samochód na zimno i poradzić sobie z niesprzyjającą pogodą, gdy tylko w niego uderzysz.

1. Dostrój swój samochód
Bez względu na pogodę, regularna konserwacja pojazdu jest zawsze dobrym pomysłem. Jednak ekstremalne zmiany temperatury mogą mieć wpływ na Twój samochód, więc szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że Twój samochód jest sprawny przed nadejściem zimy. Od podstawowych zadań po te, z którymi być może chciałbyś, aby poradził sobie mechanik, jest to kilka rzeczy, którymi należy się zająć przed zimą.

Zacznij od wyskakującego kaptura, aby sprawdzić poziom płynu do wycieraczek. Car Talk zaleca, aby podczas zimnych miesięcy utrzymywać poziom płynu w zbiorniku spryskiwacza na pełnym poziomie. Pełny zbiornik oznacza, że możesz utrzymać przednią szybę w czystości nawet w najchłodniejsze dni. Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym temperatury są bardzo niskie, możesz potrzebować deicer lub skoncentrować płyn do wycieraczek - mówi Car Talk.

Według Popularnej Mechaniki może być również konieczne przestawienie się na olej zimowy. Jest to spowodowane tym, że lepkość oleju zależy od niskich temperatur. Olej w silniku staje się cieńszy wraz ze wzrostem temperatury, więc w cieplejszym klimacie grubszy olej o wyższej lepkości pomoże utrzymać prawidłowe smarowanie silnika. Z tego samego powodu cięższe oleje nie są tak skuteczne w zimnych, niebieskawych warunkach. Sprawdź instrukcję obsługi, aby upewnić się, że wybierasz odpowiedni rodzaj oleju. Jeśli masz pytania lub nie czujesz się komfortowo, gdy samemu sobie z tym radzisz, porozmawiaj z mechanikiem.

Podczas sprawdzania płynów, nie zaszkodzi sprawdzić kilka innych kursów i końcówek pod maską, które mogą zawieść w ekstremalnych warunkach. Na przykład, sezonowe zmiany są dobrym momentem dla Ciebie lub mechanika, aby upewnić się, że układ chłodzenia jest sprawny, upewnić się, że akumulator jest naładowany i sprawdzić węże pojazdu, aby upewnić się, że guma jest w dobrym stanie, zgodnie z National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA).

2. Sprawdź swoje opony
Wraz z temperaturą spada również ciśnienie powietrza w oponach. Opony mogą stracić ciśnienie w tempie około jednego funta na 10 stopni Fahrenheita temperatury, według Car Talk. Niskie ciśnienie w oponach może mieć niebezpieczny wpływ na prowadzenie samochodu, dlatego ważne jest, aby utrzymywać prawidłowe ciśnienie w oponach.

Jeśli znajdujesz się w obszarze o szczególnie surowej pogodzie zimowej, Car Talk zaleca rozważenie zestawu opon śniegowych, które są wykonane specjalnie na zaśnieżone i oblodzone powierzchnie.

3. Sprawdź obudowę swojego samochodu
Sprawdź na zewnątrz samochodu, czy światła przednie są sprawne: Car Talk zaleca czyszczenie soczewek świateł zewnętrznych i wymianę przepalonych żarówek.

Będziesz też chciał się upewnić, że wycieraczki są w dobrym stanie, mówi NHTSA. Wycieraczki są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego ważne jest, aby regularnie wymieniać zużyte lub wysuszone pióra wycieraczek w celu utrzymania widoczności, zwłaszcza w czasie burzy śnieżnej.

Jeśli istnieje szansa, że drzwi samochodu mogą zamarznąć w Twoim klimacie, możesz temu zapobiec, stosując spray kuchenny. Może to być pomocne, jeśli musisz trzymać swój samochód na zewnątrz przez dłuższy czas, nadciąga burza lub jeśli temperatury w Twojej okolicy często spadają poniżej zera.

4. Stwórz zimowy zestaw ratunkowy
Poza zestawem ratunkowym, który powinieneś mieć już w samochodzie, rozważ możliwość posiadania specjalnego zimowego zestawu ratunkowego lub dodania przedmiotów, które mogą być pomocne przy zimnej lub zaśnieżonej pogodzie. Niektóre z zimowych rzeczy, które możesz chcieć mieć w swoim zestawie, to łopata, rękawice, buty, skrobak do lodu i piasek lub kocięce śmieci (dla przyczepności na śliskich drogach).

Zimowa pogoda może stwarzać różne zagrożenia podczas jazdy, a zimno może mieć również wpływ na pojazd. Jednak dzięki pewnym przygotowaniom i prewencyjnej konserwacji, Ty i Twój pojazd możecie być gotowi do jazdy w chłodniejszych miesiącach.