Gdy przychodzi do twojego samochodu, proste przeoczenia mogą zamienić się w kosztowne naprawy szybciej niż myślisz. Na szczęście kilka prostych wskazówek dotyczących konserwacji samochodu może pomóc utrzymać Cię z dala od warsztatu naprawczego. Jeśli jednak zapomnisz o kilku podstawowych zadaniach, możesz mieć negatywny wpływ na osiągi i wartość Twojego samochodu. Dodając te pięć pozycji... 
Ojciec i syn sprawdzają olej w samochodzie.
Jeśli chodzi o Twój samochód, proste przeglądy mogą zamienić się w kosztowne naprawy szybciej niż Ci się wydaje. Na szczęście kilka prostych wskazówek dotyczących konserwacji samochodu może pomóc utrzymać Cię z dala od warsztatu naprawczego. Jeśli jednak zapomnisz o kilku podstawowych zadaniach, może to mieć negatywny wpływ na osiągi i wartość samochodu. Dodanie tych pięciu elementów do rutyny konserwacji samochodu może pomóc w utrzymaniu jego dobrego wyglądu i sprawnego działania.

1. Umyj swój samochód
Niezależnie od tego, czy jest to sól drogowa z srogiej zimy, czy ptasie odchody z tej wycieczki na plażę, Twój samochód jest narażony na wszelkiego rodzaju żywioły. Według Meineke utrzymanie samochodu w czystości może rzeczywiście pomóc w zapobieganiu długotrwałym uszkodzeniom. Pluskwy, sok z drzew i ptasie odchody są nie tylko nieestetyczne, ale mogą również powodować korozję lakieru w Twoim samochodzie. Roztapiający się zimą lód może doprowadzić do uszkodzenia podwozia Twojego samochodu - mówi Meineke. Ponadto, jeśli sprzedajesz swój pojazd, czysty pojazd będzie prawdopodobnie wyglądał znacznie atrakcyjniej dla potencjalnego nabywcy. Generalnie, należy myć samochód przynajmniej co dwa tygodnie, mówi Meineke.

2. Sprawdzić płyny
Upewnienie się, że wszystkie płyny w samochodzie są uzupełnione, jest kluczowe, jeśli chcesz, aby Twój samochód działał płynnie. Popularni mechanicy zauważają, że utrzymywanie płynów na odpowiednim poziomie może pomóc Twojemu samochodowi dłużej utrzymać się w ruchu, zwiększyć oszczędność paliwa i poprawić sposób prowadzenia samochodu. Według Popularnych Mechaników, Ty lub Twój mechanik powinniście to sprawdzić:

  • Olej silnikowy
  • Chłodziwo
  • Płyn wspomagania układu kierowniczego
  • Płyn hamulcowy
  • Płyn przekładniowy

Należy zapoznać się z instrukcją obsługi właściciela pojazdu, aby upewnić się, że dodawane są odpowiednie płyny do samochodu. Upewnij się również, że wymieniasz swoje płyny w zalecanych odstępach czasu.

Ważne jest również posiadanie odpowiedniej ilości płynu do spryskiwaczy. Nawet jeśli niski poziom płynu do spryskiwaczy nie ma wpływu na osiągi silnika, docenisz go, gdy będziesz potrzebował usunąć sól drogową lub robaki z przedniej szyby, aby zapewnić lepszą widoczność.

3. Kontrola i konserwacja opon
Ucisk na opony nie powinien być aferą "ustaw i zapomnij o tym". Wszystkie opony z biegiem czasu tracą trochę powietrza, nawet jeśli są w dobrej kondycji, dlatego warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że są one napompowane do właściwego poziomu. Nie wiesz, ile powietrza należy włożyć? Sprawdź, czy na ościeżnicy bocznych drzwi kierowcy nie ma naklejki z informacją o zalecanym ciśnieniu, a nie o sugerowanym ciśnieniu na samej oponie, ponieważ National Highway Traffic Safety Administration mówi, że powinieneś przestrzegać zaleceń producenta pojazdu.

Sprawdź również instrukcję obsługi. Oprócz informacji o zalecanym ciśnieniu w oponach, instrukcja powinna również zawierać informacje o tym, kiedy należy obracać opony. Obracanie opon w zalecanych odstępach czasu pomoże zapewnić ich równomierne zużycie, co powinno pomóc w przejechaniu jak największej ilości kilometrów.

4. Zmień filtr powietrza w silniku
Filtr powietrza ma za zadanie chronić silnik przed szkodliwym brudem i zanieczyszczeniami, mówi Cars.com. Zanieczyszczony filtr powietrza może prowadzić do zmniejszenia zużycia paliwa i mocy silnika, ale wymiana filtra powietrza w odpowiednich odstępach czasu może pomóc utrzymać osiągi silnika na najlepszym poziomie. Sprawdź zalecenia producenta, jak często wymieniać filtr powietrza, ale jego wymiana jest szybka i łatwa, jeśli wygląda na brudny.

5. Kontrola pasów i węży
Utrzymanie pasów i węży w dobrym stanie może pomóc w uniknięciu awarii na drodze. Na przykład, zgodnie z raportami konsumenckimi, zatrzaśnięty pas serpentynowy może spowodować awarię wielu systemów pojazdu, w tym sprężarki klimatyzacji, wspomagania kierownicy i wody. Pęknięty lub uszkodzony wąż chłodnicy może spowodować wyciek płynu chłodzącego, co może doprowadzić do przegrzania silnika.

Aby zapewnić płynną pracę, należy sprawdzać węże przy każdej wymianie oleju. Jeśli sam sprawdzasz węże i pasy, szukaj pękniętych, złamanych lub stwardniałych węży i dzielonych lub zblokowanych pasów, mówi Consumer Reports. Jeśli zauważysz nietypowe odgłosy, takie jak piszczenie lub warkot, możesz mieć problem z pasem. Postępuj zgodnie z instrukcją obsługi samochodu, aby dowiedzieć się, kiedy należy wymienić poszczególne pasy i węże, a w razie potrzeby skonsultuj się z mechanikiem.

Upewnienie się, że Twój samochód jest w najlepszej formie, nie wymaga dużego wysiłku. Zwrócenie dodatkowej uwagi na takie rzeczy jak płyny, pasy, węże i opony może pomóc w utrzymaniu kosztownych wycieczek do warsztatu naprawczego na uboczu, a utrzymanie samochodu w czystości może pomóc w zapobieganiu korozji.