Często mówi się, że wymiana oleju jest najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby dbać o swój samochód. Niemniej jednak jest to coś, co wielu właścicieli samochodów opóźnia - a skutki zwłoki mogą być tragiczne.

Celem oleju jest zmniejszenie tarcia w silniku. Jeśli posiadasz wysokiej jakości, czysty olej, który wykonuje swoją pracę prawidłowo, oznacza to, że elementy twojego silnika pracują dobrze, nie ocierając się o siebie i nie powodując korozji. Z czasem jednak olej staje się zanieczyszczony i traci swoją lepkość. Jednym słowem, zabrudza się. A kiedy to nastąpi, traci zdolność zapobiegania tarciu - co oznacza, że elementy silnika dosłownie zużywają się nawzajem, powodując erozję i potencjalnie znaczące uszkodzenia mechaniczne.

Powszechne oznaki wycieków ropy naftowej

Jednym ze sposobów na to, aby wiedzieć, że bez wymiany oleju za długo już jesteś, jest to, że olej wycieka z twojego silnika. Jedną z najbardziej typowych oznak wycieku oleju jest kałuża tłustego, brązowego płynu pod samochodem, po jego zaparkowaniu na jakiś czas. (Natomiast jeśli jest różowy, to jest to płyn przekładniowy; jeśli jest zielony lub pomarańczowy, to jest to płyn chłodniczy).

Jednak wiele pojazdów ma dziś pod spodem osłony, które najprawdopodobniej złapią olej, zanim uderzy w ziemię. To może ukryć potencjalnie duży wyciek oleju. W tym przypadku wskaźnik niskiego poziomu oleju będzie twoją oznaką wycieku.

Możemy naprawić wyciek oleju silnikowego

Silnik pokryty olejem to także całkiem niezły znak wycieku. Raz na jakiś czas otwieraj maskę silnika i sprawdzaj płyny w pojeździe. Będziesz mógł zauważyć, czy olej wycieka lub wycieka z kilku miejsc. Wreszcie, co nie mniej ważne, kiedy olej wycieka, może mieć kontakt z gorącymi powierzchniami silnika, co oznacza, że będzie się palił, a Ty będziesz mógł go wyczuć.

Ale co powoduje, że olej wycieka, Dokładnie?

filtr oleju samochodowego przecieka

Zazwyczaj spowodowane jest to przez zdegradowane uszczelki silnika lub uszczelki olejowe. Czasami te elementy z czasem ulegają erozji, ale bardziej prawdopodobne jest, że jeśli masz taki wyciek, to dlatego, że masz stary, brudny olej - być może dlatego, że nie wymieniłeś ostatnio wystarczająco dużo oleju.

Uszkodzone uszczelki lub miski olejowe

Zbiorniki na olej i uszczelki w Twoim samochodzie mogą zostać łatwo uszkodzone przez zanieczyszczenia drogowe, ponieważ znajdują się one na spodzie silnika. Szorstkie drogi mogą prowadzić do dziury, która spowoduje wyciek oleju z miski. Uszczelka w patelni zazwyczaj ulega znacznemu zużyciu lub może ulec uszkodzeniu, co prowadzi do wycieku uszczelki olejowej.

Nieprawidłowe instalacje

Może się zdarzyć, że jedna z uszczelek, które utrzymują olej w środku, zostanie niewłaściwie zamontowana. Najczęściej zdarza się to, gdy uszczelka panewki olejowej lub uszczelka pokrywy zaworu są zbyt mocno dokręcone. Może się to również zdarzyć, gdy szczelność nie jest równomiernie rozłożona. Inną przyczyną może być niewłaściwe zamocowanie filtra oleju, ponieważ olej silnikowy przepływa przez niego w sposób ciągły, a jeśli jest luźny, może wystąpić tam nieszczelność.

Nieszczelne pierścienie lub uszczelnienia zaworów

Nieszczelne pierścienie lub uszczelnienia zaworów mogą również przyczyniać się do utraty oleju w samochodzie. Jeśli jednak w uszczelkach nie ma dziur, olej nie przedostanie się na zewnątrz silnika, więc nie będziesz go zauważał, ponieważ spali się w procesie spalania.

Bez względu na konkretną przyczynę, należy pilnie zatrzymać wyciek oleju, więc natychmiast zabierz pojazd do sklepu Meineke. Po wycieku oleju może pojawić się zapach spalonego oleju, a następnie niebieski dym i w końcu poważne uszkodzenie silnika. Nie należy zwlekać z zajęciem się tą sprawą.

Zapobieganie wyciekom oleju

Jak często wymieniać olej

zapobieganie wyciekom oleju silnikowego

To wszystko rodzi pytanie: Jak często należy wymieniać olej w samochodzie? Nie ma możliwości sprawdzenia wzrokowo, czy olej wymaga wymiany, ponieważ czysty czarny olej nabierze brązowego, "brudnego" wyglądu niemal natychmiast po włożeniu go do samochodu.

Prostym rozwiązaniem jest więc wymiana oleju tak często, jak zaleca producent, aby zapobiec poważnemu wyciekowi oleju. Zalecenie producenta dotyczy długiego okresu eksploatacji samochodu; aby dowiedzieć się, co to za zalecenie, należy zapoznać się z instrukcją obsługi, odwiedzić stronę internetową producenta lub zadzwonić do punktu serwisowego w lokalnym salonie. Na szczęście, nie ma nic złego w zbyt częstej wymianie oleju - choć może to obciążać Twój portfel. Nie ma potrzeby, aby olej był wymieniany bardziej regularnie, niż zaleca producent.

Jeszcze jedna wskazówka: Nie czekaj, aż zobaczysz oznaki wycieku oleju lub zaświeci się kontrolka "niski poziom oleju", a jeśli zobaczysz, że się świeci, zmień olej na priorytetowy. Kontrolka prawie na pewno oznacza, że jakikolwiek olej pozostały w silniku stracił zdolność do prawidłowego działania, co oznacza, że silnik jest narażony na duże zużycie.

Ile mil pomiędzy wymianami ropy naftowej?

Należy pamiętać, że zalecenie producenta będzie dotyczyło przebiegu, który jest bardziej niezawodnym wskaźnikiem niż ramy czasowe. Niektórzy właściciele samochodów po prostu biorą swoje samochody do wymiany oleju co pięć do sześciu miesięcy, ale to nie bierze pod uwagę pór roku, w których pojazdy są prowadzone bardziej lub mniej niż zwykle.

Jeśli chodzi o konkretny przebieg, to wszystkie samochody są różne. Standard dla starszych pojazdów często wynosił nie więcej niż 3500 mil, ale nowsze samochody często mogą uzyskać od 7000 do 10 000 mil z jednej wymiany oleju. Ponownie, najważniejsze jest, aby spojrzeć na zalecenia producenta i nie zwlekać z wymianą oleju w razie potrzeby, miejmy nadzieję, że zanim zapalą się światła lub zobaczą Państwo wycieki oleju plamiące podjazd. Aby umówić się na wymianę oleju z zespołem Meineke, skontaktuj się z najbliższym lokalnym centrum serwisowym Meineke Car Care Center w dogodnym dla Ciebie terminie.