Olej silnikowy odgrywa istotną rolę w zapewnieniu płynnej i wydajnej pracy silnika przy każdym jego uruchomieniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się, że pozostaje on w dobrym stanie i że jest w stanie w pełni wykonywać swoją pracę. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest on regularnie wymieniany, aby zagwarantować jakość oleju i upewnić się, że nie zebrało się w nim zbyt wiele zanieczyszczeń, które mogłyby później powodować problemy z silnikiem.

Istnieją różne teorie na temat tego, jak często należy wymieniać olej, ale większość producentów wydaje się zgadzać, że powinno się to robić co 7500 mil dla samochodów osobowych. Brzmi to jak dużo, ale właśnie to jest zalecane, aby utrzymać maksymalną wydajność samochodu. W samochodach z silnikami Diesla zaleca się jeszcze bardziej regularną wymianę oleju - producenci twierdzą, że należy go wymieniać co 3 000 mil lub co 6 miesięcy.

Niewymienianie oleju regularnie może spowodować problemy z samochodem. Olej może się rozcieńczyć, jeśli nie jest często uzupełniany, a to może oznaczać, że olej zaczyna się psuć. W takim przypadku olej staje się cieńszy i zapewnia silnikowi mniejszą ochronę przed jego ruchomymi częściami.

Może to powodować większe tarcie, a to z kolei może powodować niepotrzebne zużycie elementów silnika, których naprawa będzie kosztować o wiele więcej niż wymiana oleju. Rozcieńczony olej może również pogorszyć osiągi Twojego samochodu, zwiększyć emisję dwutlenku węgla poprzez zwiększenie poziomu szkodliwych emisji, a także drastycznie wpłynąć na zużycie paliwa i ilość oleju, którego Twój samochód potrzebuje, aby dobrze działać.

Instrukcja właściciela powinna zawierać zalecenia producenta dotyczące częstotliwości wymiany oleju. Będzie to zależało od wielkości silnika, rodzaju paliwa, jakiego wymaga pojazd, powierzchni dróg, po których najczęściej jeździsz i wielu innych czynników zewnętrznych. Nie ma czegoś takiego jak zbyt częsta wymiana oleju, więc jeśli masz wątpliwości, czy powinieneś go wymienić, czy nie, wymiana będzie najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Więcej znajdziesz na: http://stando.com.pl