Zastanawiasz się nad kupnem samochodu? Jeśli tak, to koniecznie musisz wiedzieć, ile kosztuje posiadanie samochodu. Istnieje wiele kosztów, które należy rozważyć przed podpisaniem umowy sprzedaży. Oprócz paliwa i napraw, ważne jest, aby zrozumieć systemy finansowania samochodów - a następnie musisz być przygotowany na to, że samochód może stracić na wartości zaraz po zakupie.

W tym poście dowiesz się więcej o kosztach samochodu. Uzyskasz przegląd wielu stałych i zmiennych kosztów, na które musisz być przygotowany.

Jakie są koszty stałe przy zakupie samochodu?

Poniżej znajduje się lista kosztów stałych, które należy rozważyć przed zobowiązaniem się do zakupu samochodu. Kiedy mówimy o kosztach stałych, oznacza to, że nie zmieniają się one w zależności od sposobu użytkowania samochodu. Dlatego powinieneś być przygotowany na sfinansowanie większości z tych wydatków.

Samochód

Wiele osób, które decydują się na zakup nowego samochodu, zaciąga kredyt samochodowy. Powinien on być uwzględniony jako stały miesięczny wydatek w Twoim budżecie samochodowym. Kredyt można sfinansować głównie na dwa sposoby: za pośrednictwem banku lub partnera - dealera samochodowego.

Cena kredytu samochodowego zależy przede wszystkim od wysokości kwoty, jaką chcesz pożyczyć. Ponadto, cena zależy również od opłaty za rozpatrzenie wniosku, jak również od stopy procentowej, po której można uzyskać kredyt.

Koszty pożyczki samochodowej mogą się znacznie różnić w zależności od samochodu i firmy. W związku z tym warto porównać różne oferty kredytów samochodowych przed wyborem sposobu finansowania samochodu.

Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie jest jednym z największych wydatków dla właścicieli samochodów (zwłaszcza nowych kierowców). Wynika to z faktu, że ubezpieczenie samochodu jest opracowywane indywidualnie, co sprawia, że jest to złożony wydatek, który trudno przewidzieć.

Fakt, że ubezpieczenie jest indywidualnie projektowane oznacza, że jest ono obliczane na podstawie wieku, miejsca zamieszkania, doświadczenia w prowadzeniu samochodu, typu samochodu...

Ubezpieczenie samochodu może się różnić w zależności od firmy. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu, warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych, zanim wybierzesz jedną.

Pomoc drogowa

Pomoc drogowa jest jednym z najbardziej popularnych dodatków wśród właścicieli samochodów przy wyborze ubezpieczenia samochodowego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bezpłatną pomoc drogową w ramach polisy ubezpieczeniowej.

Pomoc drogowa może być opłacana w formie abonamentu lub elastycznej umowy. Większość właścicieli samochodów preferuje stały abonament, ponieważ oznacza to, że pomoc drogowa jest wliczona w sumę ubezpieczenia samochodu.

Stawka podatkowa (VED)

Jako właściciel samochodu musisz być przygotowany na płacenie podatku za swój pojazd. Stawka podatkowa, zwana również podatkiem akcyzowym od pojazdów (VED), jest podatkiem, który prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić, aby po raz pierwszy zarejestrować nowy samochód. Później trzeba będzie go płacić co sześć lub dwanaście miesięcy. Podatek ten dotyczy zarówno samochodów fabrycznie nowych, jak i używanych. Jest on obliczany na podstawie wieku samochodu i emisji CO2.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tego podatku. Nie dotyczy on kierowców niepełnosprawnych, pojazdów elektrycznych i zabytkowych. Ważne jest również, aby pamiętać, że nawet jeśli nie musisz płacić żadnego podatku, nadal musisz zarejestrować swój samochód.

Ponadto, istnieje nowa stawka podatkowa na lata 2021/2022. W rzeczywistości, jeśli rozważasz zakup samochodu wycenionego na ponad 40 000 funtów, będziesz musiał zapłacić £335 ekstra każdego roku przez pierwsze sześć lat.

MOT

Kontrola MOT jest obowiązkowa dla większości pojazdów w wieku powyżej trzech lat. Po zakończeniu trwa on przez rok. Analizuje on ewentualne usterki, które mogą zaszkodzić właścicielom samochodów i środowisku. Jeśli nie poddasz swojego samochodu kontroli w terminie MOT, ryzykujesz otrzymanie mandatu.

Koszty zmienne

Kiedy już przeanalizujesz koszty stałe samochodu, pamiętaj, aby skupić się na kosztach zmiennych.

Paliwo

Benzyna, olej napędowy czy energia elektryczna to jedne z głównych kosztów zmiennych użytkowania samochodu. Zużycie paliwa będzie się oczywiście różnić w zależności od sposobu jazdy. W związku z tym trudno jest odłożyć w budżecie dokładną kwotę na paliwo, dopóki nie będziesz jeździł przez kilka tygodni. W każdym razie, upewnij się, że nie ustalasz budżetu zbyt nisko, aby nie zostać zaskoczonym przez koszty paliwa.

Zalecamy śledzenie swojego miesięcznego zużycia paliwa. W ten sposób można obliczyć średnie zużycie paliwa, aby wiedzieć, ile paliwa kosztuje Twój samochód każdego miesiąca.

Konserwacja

Koszty utrzymania zależą od tego, jak dużo jeździsz i jak prowadzisz samochód. Tak czy inaczej, naprawy mogą okazać się konieczne. Koszty utrzymania obejmują m.in. wymianę opon i serwisowanie samochodu.

Wymiana opon, serwisowanie samochodu i naprawy

Opony Twojego samochodu zużywają się podczas eksploatacji. Oprócz zmiany opon na letnie i zimowe, zaleca się ich wymianę po przejechaniu od 25 000 do 35 000 mil.

Twój samochód wymaga również przeglądu serwisowego po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Średnio zaleca się wykonywanie przeglądu co roku lub po przejechaniu około 12 000 mil. Może się to jednak znacznie różnić w zależności od typu pojazdu. Aby uzyskać więcej szczegółów, radzimy zapoznać się z książką serwisową Twojego samochodu.

Amortyzacja samochodu

Amortyzacja samochodów różni się znacznie w zależności od modelu samochodu. Średnio nowy samochód traci około 20% swojej wartości w ciągu pierwszego roku.

Chociaż utrata wartości jest mniejsza w kolejnych latach, należy się spodziewać, że w ciągu czterech lat samochód straci na wartości około 50%.

Poniżej można zobaczyć średni roczny rabat na nowy samochód w ciągu pierwszych 5 lat. Więcej znajdziesz na: http://stando.com.pl