Co oznacza skrót SAE? Ten trzyliterowy skrót pierwotnie oznaczał Society of Automotive Engineers (Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji), amerykańską organizację zrzeszającą inżynierów z różnych branż, w tym motoryzacyjnej, pojazdów użytkowych i lotniczej. W sektorze motoryzacyjnym oznaczenia SAE pojawiają się na narzędziach i olejach silnikowych, a także są używane do określania norm mocy. Jeśli kiedykolwiek przekręcałeś klucz, prawdopodobnie widziałeś SAE na narzędziach, których regularnie używasz.

SAE: Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji, w skrócie

Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (Society of Automotive Engineers) zostało założone w 1905 roku w odpowiedzi na potrzebę stworzenia jednolitych standardów motoryzacyjnych oraz platformy, na której podobnie myślący inżynierowie mogliby ze sobą współpracować. Do najwcześniejszych zwolenników SAE należeli Henry Ford, Thomas Edison, Charles Kettering i Orville Wright.

SAE, z siedzibą w Pensylwanii, ma zasięg globalny i zrzesza około 140 000 członków. Obecnie, firma znana jest jako SAE International, ponieważ jej działalność wykracza daleko poza samochody na całym świecie.

Narzędzia SAE i metryczne

Istnieją dwa główne standardy pomiaru narzędzi używane przez techników warsztatowych i mechaników weekendowych: SAE i metryczne. SAE, czyli standardowy, jest stosowany w większości modeli krajowych, podczas gdy metryczny dotyczy pojazdów zagranicznych lub nie krajowych. Zestawy nasadek i kluczy są jednymi z najczęściej używanych narzędzi w przypadkach, gdy różnice w rozmiarach są istotne.

Narzędzia SAE są mierzone w ułamkach cali, od 5/32 do 2 ½ cala. Rozmiary metryczne mieszczą się w zakresie od 4 mm do 63 mm. Zazwyczaj będziesz potrzebował zestawów nasadek SAE i metrycznych, jeśli pracujesz zarówno na modelach krajowych, jak i zagranicznych, ale możesz być w stanie używać niektórych rozmiarów zamiennie, jeśli są one równoważne w różnych standardach lub wystarczająco zbliżone, aby wykonać pracę. Podobne rozmiary obejmują: 5/16″, 8mm; 7/16″, 11mm; 1/2″, 13mm; 9/16″, 14mm; 5/8″, 16mm; 11/16″, 17mm; 3/4″, 19mm; 7/8″, 22mm; 15/16″, 24mm; 1-1/16″, i 27mm; 1,5″, 38mm.

Jednakże, należy zachować ostrożność przy stosowaniu standardów narzędziowych zamiennie: można rozebrać śrubę, jeśli rozmiar nie jest precyzyjny. Producenci mają również różne tolerancje, więc to, co działa dobrze z jednym zestawem, może okazać się problematyczne z innym. Dlatego lepiej jest mieć po prostu odpowiednie nasadki do swoich potrzeb.

Klasyfikacja olejów silnikowych

Kolejną inicjatywą SAE jest system klasyfikacji olejów silnikowych. Organizacja ta nadzoruje standard lepkości oleju, która jest mierzona poprzez określenie, jak długo trwa przepływ określonej ilości oleju przez pojemnik w określonej temperaturze.

Na przykład, jeśli na pojemniku z olejem silnikowym znajduje się oznaczenie SAE 0W-30, litera "W" oznacza zimę. Pierwsza liczba, w tym przypadku 0, oznacza przepływ oleju w temperaturze 0 stopni Fahrenheita. Druga liczba, 30, oznacza lepkość oleju mierzoną w temperaturze 212 stopni Fahrenheita. Aby określić właściwą klasę oleju silnikowego dla danego pojazdu, zawsze należy zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu.

Ocena mocy koni mechanicznych

Pomiar mocy nie jest nauką ścisłą, ale można go dokonać w sposób wiarygodny, stosując się do normy SAE: SAE J1349. SAE wprowadziło ten protokół w 2004 roku i od tego czasu wielu producentów go przyjęło.

Zgodnie z normą SAE horsepower ratings, dopuszczalna jest 1% różnica w mocy wyjściowej na hamowni pomiędzy identycznymi silnikami. Kiedy producenci samochodów oceniają swoje silniki i pojazdy, wynajmują stronę trzecią, usankcjonowaną przez SAE, aby dokonała oznaczenia, co pozwala firmie na umieszczenie silnika jako "certyfikowanego przez SAE".

Standardy SAE w przyszłości

Wpływ SAE na branżę motoryzacyjną jest ogromny, ponieważ organizacja ta często nadaje tempo zmianom w przemyśle. Elektryfikacja pojazdów jest kolejnym wielkim trendem i z pewnością zobaczymy, jak SAE opracuje nowe standardy ukierunkowane na napęd elektryczny, które będą przestrzegane przez branżę.

Sprawdź wszystkie narzędzia SAE dostępne w NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat narzędzi i akcesoriów SAE, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Pexels.