Nierównomierne zużycie opon jest zazwyczaj spowodowane niewłaściwym ustawieniem kół, nadmierną inflacją, niedopompowaniem lub zużytym zawieszeniem. Pomocna może okazać się znajomość poniższych wzorów nierównomiernego zużycia opon oraz tego, co mogą one sugerować na temat Twojego samochodu. Opony są niezwykle ważnym elementem Twojego samochodu i są dobre... 
Nierównomierne zużycie opon jest zazwyczaj spowodowane niewłaściwym ustawieniem kół, nadmierną ich wentylacją, niedopompowaniem lub zużytym zawieszeniem. Pomocna może okazać się znajomość poniższych schematów nierównomiernego zużycia opon oraz tego, co mogą one sugerować na temat Twojego samochodu.

Opony są niezwykle ważnym elementem Twojego samochodu, dlatego warto je okresowo sprawdzać, aby zobaczyć, jak się rozwijają. Niezależnie od pory roku, efekty zimy mogą utrzymywać się w oponach: Śnieg, sól, zimno lub wahania temperatur, a także dziury w jezdni, które często dotykają jezdni, mogą powodować ich zużycie. W rzeczywistości, opony Twojego samochodu często mają do opowiedzenia pewną historię, a jeśli chcesz określić, jak dobrze radzą sobie opony, musisz być w stanie zrozumieć, co oznaczają ich wzory zużycia.

Powszechne wzorce zużycia opon i jego przyczyny
Po dokładnym zbadaniu opon można stwierdzić, czy są one prawidłowo zużyte lub czy należy rozważyć ich wymianę. Oto pięć typowych wzorów zużycia opon, których musisz być świadomy:

Co może spowodować nadmierne zużycie wewnętrzne lub zewnętrzne?

Według firmy Bridgestone nadmierne zużycie wewnętrznej lub zewnętrznej krawędzi opony, zwane "zużyciem palców" lub, w bardziej ekstremalnych przypadkach, "zużyciem pochylenia", sugeruje, że coś może być nie tak z geometrią kół. Aby rozwiązać ten problem, prawdopodobnie będziesz musiał umówić się na spotkanie z mechanikiem.

 Co może nosić centrum?

Jeśli środek opony zużywa się szybciej niż jej krawędzie, oznacza to, że opona jest prawdopodobnie nadmiernie napompowana. Znajdź odpowiednie ciśnienie w oponach dla swojego pojazdu, patrząc na naklejkę znajdującą się zazwyczaj na ościeżnicy po stronie kierowcy lub w instrukcji obsługi, zgodnie z danymi Edmunds. Dostosuj odpowiednio ciśnienie w oponach, aby zapewnić płynną i bezpieczną jazdę.

Zużycie centrum
Co może spowodować noszenie Edge'a? 

Jeśli zewnętrzne krawędzie opony zużywają się szybciej niż jej środek, opona jest prawdopodobnie niedopompowana - mówi Popularna Mechanika. Należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi ciśnienia w oponie umieszczonymi z boku i w razie potrzeby dodawać do niej powietrze.

Zużycie na krawędziach zewnętrznych
Co może się zdarzyć?

Po przekątnej przegubu na oponie, znanego jako "zużycie mankietu", sugeruje, że zawieszenie może być zużyte, wygięte lub w jakiś sposób zagrożone - mówi Pep Boys. Jest to poważny problem i prawdopodobnie trzeba będzie natychmiast umówić się z mechanikiem.

Cupping Wear
Co może powodować nierównomierne zużycie?

Nieregularne zużycie oznacza, że opona jest niewyważona. Wiruj mechanicznie i obracaj swoimi oponami, ponieważ może to pomóc w wyrównaniu zużycia. Krajowy Urząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (National Highway Traffic Safety Administration) sugeruje, aby opona obracała się i obracała co 5000 mil, ale warto najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi.

Nieregularne zużycie
Zdobądź dziś szybką, spersonalizowaną wycenę ubezpieczenia.

A Bliższe badanie 
Wzorce zużycia nie są jedynymi rzeczami, o których można się dowiedzieć po dokładnym zbadaniu opony. Na boku opony znajdują się również oznaczenia i kody, które zawierają konkretne informacje, a informacje te mają pomóc w określeniu, kiedy należy wymienić opony. Wytłoczone oznaczenia na boku opony zawierają informacje o wszystkich parametrach, od rozmiaru i nośności opony po jej temperaturę i właściwości trakcyjne.

Oznaczenia opon
Wszystkie opony są również oznaczone datą producenta. Według SaferCar.gov przewidywany okres użytkowania opony wynosi od sześciu do dziesięciu lat. Kupując nowe opony, należy sprawdzić datę produkcji, ponieważ nigdy nie wiadomo, jak długo dana opona znajduje się w magazynie.

Data produkcji
Niezależnie od tego, czy wzorce zużycia opon sugerują coś tak prostego, jak przepełniona lub niedopompowana opona, czy też wskazują na poważniejszy problem z zawieszeniem lub geometrią samochodu, dzięki zrozumieniu, co oznaczają wzorce zużycia opon i wytłoczone oznaczenia, będziesz w stanie lepiej określić ogólny stan zdrowia swojego samochodu. W końcu opony są jedyną rzeczą, która leży między samochodem a drogą.