Gdy jedziesz przez miasto lub kraj, płaska opona może doprowadzić do nagłego zatrzymania planów podróży. Możesz pomóc w zapobieganiu przebiciom lub rozdmuchaniu opon, stosując pewne środki zapobiegawcze i środki ostrożności. Oto kilka sposobów na utrzymanie opon w stanie napompowanym....
Zbliżenie ręki wkładającej powietrze do opony samochodowej.
Niezależnie od tego, czy jedziesz przez miasto, czy na wsi, opona bez powietrza może nagle zatrzymać Twoje plany podróży. Możesz pomóc w zapobieganiu spłaszczeniu lub rozdmuchaniu opon, stosując pewne środki zapobiegawcze i środki ostrożności. Oto kilka sposobów na to, by utrzymać opony w stanie napompowanym.

1. Kontrola ciśnienia w oponach
Ważne jest, aby upewnić się, że opony twojego samochodu są odpowiednio napompowane. Narodowy Urząd Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) sugeruje używanie ciśnieniomierza do sprawdzania każdej opony, w tym zapasowej, co najmniej raz w miesiącu. Szukaj etykiety na ościeżnicy lub krawędzi drzwi po stronie kierowcy lub zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu, aby znaleźć zalecane ciśnienie w oponach. Należy to zrobić, gdy samochód nie był prowadzony przez kilka godzin, ponieważ odczyty ciśnienia w oponach mogą się wahać, gdy opony są ciepłe.

Jeśli Twój samochód jest wyposażony w system monitorowania ciśnienia w oponach, nie czekaj, aż zapali się lampka ostrzegawcza przed dodaniem powietrza do opon - mówi NHTSA - ponieważ zazwyczaj dzieje się tak, gdy opona jest już znacznie niedopompowana. Nie należy również polegać na kontrolach wizualnych - mówi Narodowa Rada Bezpieczeństwa (NHTSA). Opony zazwyczaj tracą połowę powietrza, zanim zaczną wyglądać płasko.

Jak mówi NHTSA, prawidłowe ciśnienie w oponach może nie tylko zapobiegać spłaszczaniu się opon, ale także przyczynić się do zmniejszenia zużycia paliwa i wydłużyć okres eksploatacji opon.

2. Opony obrotowe
Regularna rotacja opon może pomóc uniknąć nierównomiernego zużycia i wydłużyć żywotność opon, mówi NHTSA. Sprawdź w instrukcji obsługi swojego właściciela, jak często należy dokonywać rotacji opon. Według Edmunds zalecenia często wahają się od 5 000 do 10 000 mil.

Niezależnie od tego, czy obracasz własne opony, czy idziesz do mechanika, jest to również dobra okazja, aby sprawdzić bieżniki i ściany boczne pod kątem uszkodzeń i upewnić się, że każda z opon jest odpowiednio napompowana - mówi U.S. News and World Report.

3. Unikać zagrożeń
Chociaż czasami jest to nieuniknione, spróbuj jechać naprzemiennie, jeśli wiesz, że będziesz jechał w pobliżu aktywnych stref budowy lub dróg, które nie są dobrze utrzymane. Ostre skały, gwoździe, odłamki metalu, szkło i wyboje mogą powodować przebicia i płaskie opony. Uderzyć w dziurę może spowodować uszkodzenie opon, kół i innych części samochodu - mówi Instytut Informacji Ubezpieczeniowej.

Jeśli zauważysz, że opona ma pęknięcia lub wybrzuszenia, mogą one być wynikiem uderzenia w rzeczy takie jak wyboje lub odłamki na drodze, mówi Popularny Mechanik. Opony mogą być bardziej podatne na uszkodzenia, jeśli w momencie uderzenia są niedopompowane. Opony z wypukłościami lub pęknięciami powinny zostać wymienione.

4. Nie przeciążaj
Przyjrzyj się jeszcze raz etykiecie, na której podane jest zalecane ciśnienie w oponach. Wskazuje ona również maksymalną wagę, jaką powinien być przewożony pojazd. Należy pamiętać o tym numerze podczas tankowania pojazdu, co sugeruje popularny mechanik, ponieważ przeciążony pojazd może zrujnować opony.

Jeśli przewozisz ciężki ładunek, być może zechcesz zwiększyć ciśnienie w oponach, aby upewnić się, że Twój pojazd jest w stanie utrzymać ciężar Twojego samochodu, mówi Popularny Mechanik. Spójrz na boki opon, aby dowiedzieć się, jaki ciężar mogą unieść Twoje opony, jeśli są napompowane do maksymalnego ciśnienia, które jest również oznaczone na każdej z nich.

5. Watch for Tire Recalls
Opony mogą również stanowić potencjalne zagrożenie ze względu na okoliczności, na które nie masz wpływu. Dobrze jest wiedzieć o wszelkich przypadkach wycofania pojazdu i opon z rynku przez producenta.

NHTSA zapewnia narzędzie do sprawdzania, czy nie doszło do wycofania z rynku marki i modelu Twoich opon. Możesz również zarejestrować się, aby otrzymywać e-maile o wycofaniu z rynku opon Twojego pojazdu.

Chociaż nie ma gwarancji, że w którymś momencie nie napotkasz na opaskę z przebiciem, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby temu zapobiec. Pamiętając o kilku podstawowych czynnościach związanych z konserwacją opon, możesz wyruszyć w drogę ze spokojem ducha, który wiąże się z wiedzą, że podjąłeś kroki, aby uniknąć nieoczekiwanego przebicia opony.