Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że twój pojazd wydaje się poruszać, nawet nieznacznie, w lewo lub w prawo? Jeśli tak, to może to być rezultat złej geometrii kół. Jest to zarówno prosta, jak i pilnie potrzebna poprawka. Regulacja geometrii kół pozwoli nie tylko na płynniejszą i bezpieczniejszą jazdę, ale także wydłuży żywotność opon.

Ustawienie osi przedniej w stosunku do 4 kół

Wraz z "wyrównaniem kół" mogło również pojawić się określenie "wyrównanie przód-tył". Czy te dwie rzeczy oznaczają w zasadzie to samo? W każdym razie, tak. Geometria kół może odnosić się do zbieżności wszystkich czterech kół, szczególnie w pojazdach z napędem na cztery koła. Ustawienie osi przedniej odnosi się tylko do przednich dwóch kół. Ale niezależnie od tego, jak to się nazywa, wyrównanie kół jest czymś, w co każdy właściciel pojazdu powinien od czasu do czasu inwestować.

Dlaczego osiowanie kół samochodowych ma znaczenie

Gdy samochód jest produkowany po raz pierwszy, koła są wyrównywane, testowane, regulowane i ostatecznie weryfikowane w fabryce. W nowym pojeździe nie powinno być żadnych problemów z geometrią kół. Ale z czasem większość kierowców stwierdzi, że ich koła nie są wyrównane.

Przyczyny złego ułożenia opon

Istnieją różne powody, dla których koła lub opony wypadają z osiowania, a większość z nich ma związek z warunkami jazdy. Jazda w dół źle utrzymanej drogi może spowodować nieprawidłowe ustawienie kół. Jazda źle po tych drogach może pogorszyć sytuację. Uderzenie w wyboje i wjechanie w krawężniki może również wpłynąć na ustawienie samochodu.

Symptomy dostosowania samochodu

Problemy z geometrią kół mogą być początkowo niezauważalne, ale nadal mogą wystąpić uszkodzenia. W przypadku, gdy opony są nawet nieznacznie nie wyrównane, może to przyspieszyć nierównomierne zużycie opon. Oznacza to, że opony nie będą zachowywać się tak dobrze, jak powinny, i być może trzeba będzie wydać pieniądze, aby je wymienić wcześniej, niż się tego spodziewano.

Nie ma świateł ostrzegawczych ani wskaźników informujących o problemach z ustawieniem pojazdu, więc najlepszym rozwiązaniem są regularne badania kontrolne. To, co może być jednak możliwe do zauważenia, to zmiana w prowadzeniu samochodu, np. ciągnięcie pojazdu w lewo lub w prawo.

Inne objawy mogą obejmować wibrację kierownicy lub zauważenie, że jest ona poza środkiem, nawet jeśli jedziesz prosto. Każdy z tych wskaźników powinien wysłać Cię prosto do technika w celu sprawdzenia ustawienia kierownicy.

Korzyści płynące z osiowania kół samochodowych

Regulacja geometrii opon pomaga w wielu aspektach, ale ostatecznie zapewnia optymalną sterowność. Nie tylko wydłuża żywotność opon, ale także pomaga samochodowi płynniej jeździć i zużywać mniej energii, co zazwyczaj przekłada się na oszczędność paliwa.

Sprawdź poniżej kilka korzyści płynących z regularnego ustawiania kół:

  • Twoje opony będą dłużej wytrzymywać;
  • Twój pojazd będzie jechał płynniej;
  • Twoje koła będą skierowane we właściwym kierunku, co oznacza, że możesz jeździć bez konieczności ciągłego korygowania kursu;
  • Twój samochód będzie zużywał mniej energii na dalszą jazdę, co może zaoszczędzić Ci pieniędzy przy pompie;
  • Twój samochód będzie lepiej się poruszał, co oznacza, że będzie bezpieczniejszy.

Niestety, nie ma jednoznacznego sposobu, aby stwierdzić, kiedy opony nie są wyrównane, dopóki nie zabierzesz swojego pojazdu do specjalisty ds. opieki auto. Jeśli za dużo czasu upłynie, a niewspółosiowość stanie się tak poważna, że samochód nie będzie już jechał po linii prostej, oznacza to, że dokonano już poważnych uszkodzeń opon.

Dlatego najlepiej jest regularnie kontrolować swój pojazd. Upewnij się, że ustawienia są częścią rutynowych czynności konserwacyjnych. Aby dowiedzieć się więcej, należy zabrać pojazd do specjalisty serwisowego i zapytać o to, jak często trzeba przeprowadzać osiowanie.

FAQ:
 

P: Jaka jest różnica między zbieżnością 2 kół i 4 kół?

O: Ustawienie 2 kół, znane również jako ustawienie przednie, oznacza, że technik wykonuje usługę tylko na przednich kołach, która może obejmować regulację pochylenia, zbieżności kół i kółek. W niektórych przypadkach może być konieczna "regulacja kąta natarcia", aby zapewnić, że wszystkie cztery koła są "kwadratowe" względem siebie.

Ustawienie 4 kół odnosi się do regulacji wszystkich czterech kół, co jest zwykle wymagane w modelach z napędem na wszystkie koła, z niezależnym zawieszeniem. Może to obejmować regulację zbieżności kół przednich i kółek, podobnie jak regulacja zbieżności kół przednich, podczas gdy koła tylne otrzymują regulację zbieżności i pochylenia kół.

P: Ile kosztuje uzyskanie wyrównania?

O: Oczywiście, zbieżność 4 kół będzie dwa razy większa niż zbieżność opon przednich. Proces ten jest jednak prosty, a koszt nie jest wcale wysoki i wynosi od 50 do 100 dolarów, choć w większości przypadków konieczna jest także rotacja opon, co dodatkowo zwiększa koszt.

P: Skąd wiadomo, że potrzebne jest wyrównanie frontu?

O: Nie ma żadnych szczególnych oznak wypadnięcia koła z osi, z wyjątkiem sytuacji, gdy zostało już zrobione zbyt wiele uszkodzeń. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie geometrii kół.

P: Czy geometria kół jest konieczna?

O: Chociaż może się to nie wydawać ważną kwestią, jazda z źle ustawionymi kołami lub oponami przez dłuższy okres czasu doprowadzi do większych szkód, które ostatecznie będą cię więcej kosztować i na dłużej nie pozwolą na opuszczenie drogi przez twój samochód.

P: Jak często powinienem przeprowadzać kontrolę wyrównania?

O: Nie ma reguły określającej, jak często należy sprawdzać zbieżność kół, i jest ona niezależna od typu pojazdu, którym się jeździ. Jeśli jednak zwykłe warunki jazdy są złe, należy częściej sprawdzać zbieżność kół. Poza tym, podstawowe zalecenie jest wydawane co 2 lub 3 lata.

P: Jak długo trwa ustawianie kół?

O: Jest to szybka i przejrzysta usługa, która trwa średnio około 1 godziny. Jeśli w zależności od zużycia konieczne są dodatkowe prace, może być potrzebny dodatkowy czas.