Uniwersalny bagażnik dachowy został zaprojektowany tak, aby sprostać wszystkim Twoim potrzebom transportowym, dużym i małym. Niezależnie od tego, czy planujesz przewieźć narty i deski snowboardowe w góry zimą, czy też rowery i kajaki nad jezioro latem, będziesz chciał poszukać bagażnika, który jest tak elastyczny, jak to tylko możliwe.

Oto niektóre z kluczowych specyfikacji i cech, które należy rozważyć, szukając idealnego uniwersalnego bagażnika dachowego.

Zmierz go

Jest jedna kluczowa informacja, która będzie informować o każdym aspekcie zakupu bagażnika dachowego: rozmiar Twojego pojazdu. Duży samochód lub SUV z szerokim dachem może obsługiwać uniwersalny bagażnik dachowy z dłuższymi ramionami poziomymi, co przekłada się na większą wszechstronność podczas transportu sprzętu.

Nie zniechęcaj się, jeśli Twój samochód jest mniejszy. Podstawowy, czterostopowy bagażnik będzie w stanie pomieścić aż cztery rowery i deski surfingowe, a nawet kilka kajaków. Gdy zaczniesz korzystać z bagażników pięciostopowych, możesz dodać kilka dodatkowych rowerów, połączyć kajak ze skrzynią ładunkową lub wrzucić nawet sześć kompletów nart.

Jest dużo swobody, jeśli chodzi o to, ile można schować, ale zawsze należy przestrzegać ograniczeń wagowych bagażnika, który kupujesz - bez względu na to, jak szeroki może być. Będziesz także chciał się upewnić, że nie przekraczasz dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu podczas załadunku bagażnika. Ograniczenia wagowe znajdują się w instrukcji obsługi Twojego samochodu.

Fabrycznie montowany czy na rynku wtórnym?

Jeśli Twój samochód pochodzi z fabryki z punktami mocowania bagażnika dachowego lub podwyższonymi relingami bocznymi, to już jesteś na czele gry. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać z długiej listy akcesoriów cargo, które dodają regulowane poziome pręty, aby stworzyć bagażnik, jakiego szukasz. Możesz również spać spokojnie, wiedząc, że przymocujesz swój sprzęt do najmocniejszych punktów mocowania możliwych dla danej marki i modelu pojazdu.

Jeśli masz goły lub "nieosłonięty" dach, musisz zamówić zestaw mocujący wraz z uniwersalnym bagażnikiem dachowym. Zestaw ten pasuje do górnej części dachu i zaciska się na relingach przeciwdeszczowych lub ościeżnicach drzwi, aby zapewnić bezpieczne połączenie z samochodem. W niektórych przypadkach Twój pojazd może mieć wstępnie wywiercone otwory na krawędzi dachu, które można odsłonić i wykorzystać do montażu systemu.

Wybierz swoje pręty

Być może zauważyłeś, że dostępnych jest kilka kształtów i stylów uniwersalnych bagażników dachowych. Za każdym z tych wzorów stoi logika: Kształty przypominające łopatki oferują mniejszy hałas wiatru dzięki swojej aerodynamicznej wydajności. Okrągłe pręty są bardziej hałaśliwe, ale ułatwiają mocowanie różnych urządzeń. Pręty kwadratowe nie przecinają wiatru tak dobrze, ale są zazwyczaj najmocniejsze ze wszystkich wzorów. Będziesz chciał ocenić rodzaj sprzętu, który zamierzasz przewozić, aby zobaczyć, jakie opcje montażu istnieją dla każdego z nich. W przypadku, gdy zdecydujesz się na okrągłe lub kwadratowe bary, powinieneś rozważyć zainstalowanie deflektora wiatru lub owiewki bagażnika z przodu, aby wszystko było ciche.

Niezależnie od tego, jaki sprzęt zamierzasz przewieźć lub jaki rodzaj uniwersalnego bagażnika dachowego wybierzesz, zawsze należy sprawdzić każdy punkt mocowania na bagażniku i pojeździe, aby upewnić się, że wszystko jest szczelne i bezpieczne przed rozpoczęciem jazdy. Życzymy miłej zabawy!

Aby uzyskać więcej informacji na temat uniwersalnych bagażników dachowych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Flickr