Obróbka wgniecenia lub fali w panelu nadwozia nie jest łatwa. Wymaga zręcznej ręki, bystrego oka i umiejętności wyczucia niedoskonałości w samym panelu. Nie powinno to jednak powstrzymać Cię przed podjęciem próby, ponieważ nikt nie rodzi się wiedząc, jak robić te rzeczy. Sztuka młotka i dolly jest tak unikalna jak osoba trzymająca narzędzia, każdy robi to trochę inaczej. Zanim zaczniesz trzepać ten błotnik, musisz wiedzieć, czego używasz. Istnieje wiele różnych typów młotków i wózków do obróbki metalu, a wybór niewłaściwego może sprawić, że praca będzie trudniejsza niż powinna.

Młotki

Nie powinieneś używać młotka pazurowego do prac metalowych, więc odłóż go natychmiast i odsuń się. Zamiast tego potrzebujesz specjalistycznych młotków do ciała. Mają one różnie ukształtowane główki, które zazwyczaj są płaskie, choć nie zawsze. Twój podstawowy zestaw młotków do ciała składa się z następujących elementów:

Młotek Pick Hammer

Okrągła główka jest płaska do wygładzania, natomiast strona z kilofem nazywana jest koroną truskawkową, która służy do obróbki bardzo małych wgnieceń. Można go również użyć do wybijania wysokich miejsc.

Młotek dłutowy

Młotek dłutowy z okrągłą główką i szerokim szpicem jest bardzo przydatny, gdy trzeba dotrzeć do ciasnego narożnika, aby usunąć wgniecenie lub zagniecenie z panelu.

Młotek do pobijania

Jedna główka jest okrągła, druga kwadratowa. Młotek udarowy jest młotkiem ogólnego przeznaczenia, dobrym do pracy nad dużymi i małymi wgnieceniami. Kwadratowa główka jest najlepsza do pracy w narożnikach.

Młotki obkurczające

Główka młotka termokurczliwego ma podniesione ostre punkty na całej powierzchni. Niektórzy ludzie przysięgają na nie, podczas gdy inni ich nienawidzą.

Młotki klepiące

Świetnie nadają się do wygładzania szorstkich powierzchni. Jest to dobre narzędzie używane przy obkurczaniu metalu.

Dollies

Dolly jest urządzeniem pomocniczym, używanym do wspierania metalu za młotkiem. Istnieje wiele różnych kształtów i rozmiarów, ale najbardziej powszechne są pięta, klin lub "przecinek", narzędzie, palec i kształt jajka. Pierwsze cztery są powszechnie zawarte w zestawach młotków.

Obcas

Nazwa mówi sama za siebie, heel dolly wygląda jak obcas buta. Ma długi promień po jednej stronie i płaską krawędź po drugiej. Jedna strona ma lekką kopułkę, a przeciwna jest płaska.

Podpórka pod palce

Podobny do dolly pięty, toe dolly jest około dwa razy dłuższy z krótszym promieniem na jednym rogu, z 3 ostrymi rogami. Górna część jest wypukła, a dolna płaska.

Wedge Dolly

Nazywany również "przecinkiem", wedge dolly ma kształt przecinka. Długa chuda krawędź jest świetna do pracy w ciasnych narożnikach i na krawędziach.

Dolly Utility Dolly

Ten wygląda jak zaokrąglone kowadło, a jego kompaktowa natura sprawia, że jest dobry do pracy w ciasnych miejscach.

Wózek do jajek

Ten nie jest zawarty w wielu zestawach. Posiada wiele krawędzi, kątów i krzywizn, co czyni go bardzo uniwersalnym.

Obróbka wgniecenia

Najlepszym sposobem na naukę jest praktyka. Jeśli nie chcesz zaczynać na swoim samochodzie, sugerujemy wziąć złom błotnika, maski, lub nawet kawałek blachy o grubości 18 i zacząć od tego. Użyj młotka, aby zrobić małe wgniecenie wielkości ćwierćdolarówki, o głębokości około ¼". Jest to świetne miejsce do rozpoczęcia pracy bez nadmiernego komplikowania jej z zagnieceniami i wieloma punktami uderzenia.

Wybór odpowiedniego młotka i wózka jest bardzo ważny. Podczas gdy większość wgnieceń może być obrabiana okrągłym młotkiem z płaską powierzchnią, bardzo ważny jest dolly. Krzywizna panelu dyktuje jaki dolly potrzebujesz. Dopasuj go do kształtu panelu najlepiej jak potrafisz.

Na początek, uderzanie młotkiem odbywa się od wewnątrz panelu, z dolly na zewnątrz. Zacznij od lekkiego uderzenia młotkiem w najgłębszą część panelu, powoli pracując nad wgnieceniem aż do dolly. Nie rób dużych uderzeń, lekkie stuknięcia są lepsze.

Jak wgniecenie jest zmniejszona głębokość, przełącz pozycje narzędzi, dolly idzie do wewnątrz, a młotek jest używany na zewnątrz panelu. To jest część wygładzania pracy, biorąc wysokie miejsca nawet z resztą panelu. Popchnij wózek o panel i lekko stuknij wgnieciony obszar, aż będzie gładki.

Sposób uderzania młotkiem i trzymania wózka wpływa na wynik pracy. Przytrzymanie wózka ciasno przy panelu maksymalizuje uderzenie, luźny uchwyt pozwala na odbicie się wózka, zmniejszając rozciągliwość metalu. Każde wgniecenie jest wynikiem rozciągniętego metalu. Podczas gdy większość małych wgnieceń może być obrabiana bez obkurczania, duże wgniecenia zazwyczaj wymagają jakiejś formy obkurczania. Obkurczanie metalu jest specjalną techniką i istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Najlepszym z nich jest użycie ciepła, młotka do drewna i wózka. Za każdym razem, gdy uderzasz stalowym młotkiem o stalowy wózek, blacha się rozciąga. Używając drewna, eliminujesz jeden z tych twardych punktów, więc metal może się poruszać bez rozciągania. Młotek do drewna jest dobrym rozwiązaniem, ale czasami potrzebujesz drewnianego dolly lub buck. Można je wykonać w dowolnym kształcie, jaki jest potrzebny. Aby obkurczyć rozciągnięty metal, potrzebujesz młotka do drewna, wózka, palnika i mokrej szmaty.

Użyj trwałego markera, aby zaznaczyć obszar, który musisz skurczyć, jest to krytyczne, jak raz się dzieje, można łatwo stracić miejsce.

Rozpocznij od ogrzewania obszaru za pomocą palnika. Oxy acetylen jest najlepszy, ponieważ można łatwo kontrolować ciepło i zastosować go szybko, podczas gdy propan zajmuje dużo czasu, aby uzyskać blachę wystarczająco gorącą, aby się obkurczyć. Jeśli pytasz: "czy ciepło nie powoduje rozszerzania się metalu?", odpowiedź brzmi: tak, to prawda. Jednakże, kiedy uderzasz w gorący metal młotkiem do drewna, w końcu składasz go trochę, co powoduje kurczenie się obszaru.

Obszar ten powinien być pomarańczowy, a nie czerwony lub biały, a środek będzie wyciągnąć w sutek-jak kopuła. To jest miejsce, w którym uderzasz. Nosząc rękawice spawalnicze, umieścić dolly za szczytem i uderzyć szczyt młotkiem do drewna. Kilka dobrych uderzeń powinno załatwić sprawę.

Gdy już go powalisz, przyłóż mokrą szmatę. To ochłodzi metal i skurczy cząsteczki, co spowoduje dalsze kurczenie się metalu. Nie chcesz tego robić w kółko, bo to utwardza stal, czyniąc ją kruchą.

Jeśli pracujesz na dużym panelu z dużą ilością rozciągniętego metalu, prawdopodobnie będziesz chciał użyć łyżki do wygładzania kurczących się elementów. Jest to ciężka łopatka z zakrzywioną kopułą. W tym przypadku ważne jest lekkie trzymanie dolly. Dolly jest trzymany luźno za panelem, a łyżka jest uderzana o powierzchnię, uważając, aby nie używać krawędzi (co spowoduje zagniecenia). Kilka uderzeń może zrobić wielką różnicę w pofalowanym, wyboistym panelu.

Proces młotkowania wymaga dużo czasu i cierpliwości, ale rezultaty są tego warte. Będziesz używać mniej wypełniacz ciała, spędzić mniej czasu szlifowania, i uzyskać lepszą pracę farby w końcu. Nie spiesz się, wziąć swój czas i nauczyć się procesu. Po wypracowaniu kilka małych wgnieceń, można rozpocząć rozwiązywanie większych zadań, a to po prostu czuje się dobrze wiedząc, że zrobiłeś to sam.

Sprawdź wszystkie narzędzia i wyposażenie dostępne w serwisie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak używać młotka i wózka, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.