Posiadanie samochodu elektrycznego to wielka sprawa dla wielu kierowców. Nie tylko masz przyjemność z unikania pomp benzynowych, ale także robisz swoją część do zmniejszenia zanieczyszczenia. Jednak nie zawsze łatwo jest znaleźć stację ładowania samochodów elektrycznych i istnieją inne niuanse związane z ładowaniem, które mogą Cię zaskoczyć.

Poniżej znajduje się pięć rzeczy, które warto wiedzieć o ładowaniu samochodu elektrycznego:

1. Poznaj swój zasięg

Jak daleko może dojechać Twój samochód elektryczny, zanim będzie musiał zostać naładowany? Producenci podają tę informację na naklejce Monroney pojazdu, powinna ona również znajdować się w instrukcji obsługi. Zapamiętaj tę liczbę, aby uniknąć wyczerpania energii w nieodpowiednim momencie.

2. Opublikowany zasięg to nie wszystko

Podczas użytkowania samochodu elektrycznego nigdy nie polegaj wyłącznie na opublikowanym lub podanym przez producenta zasięgu. Jeśli to zrobisz, możesz stracić zasilanie szybciej niż się spodziewasz. Na przykład, jeśli mieszkasz w gorącym lub zimnym klimacie, Twój zasięg może spaść o 15 procent. W dni z ekstremalnych temperaturach, zasięg może spaść nawet o 40 procent, zgodnie z Inside Science.

3. Jak zlokalizować stację ładowania

Chociaż stacje benzynowe są obfite, to samo nie może być powiedziane o publicznych stacjach ładowania. Mimo to, można łatwo zlokalizować jeden przez pobranie aplikacji mobilnej na smartfonie.

Jedna z takich aplikacji, PlugShare, jest kompatybilna zarówno z systemami Apple, jak i Android. Zapewnia ona przydatne informacje, takie jak lokalizacje publicznych i wysokiej mocy stacji. Ponadto, można znaleźć ładowarki mieszkaniowe udostępniane przez członków PlugShare. Wybierz "więcej opcji" i możesz wyszukiwać stacje ładowania według sieci. Jest to ważne, jeśli posiadasz kartę ładowania związaną z ChargePoint, Blink, EVgo lub innym systemem. Mapy są dostępne za pośrednictwem aplikacji, jak również wskazówki dojazdu do każdej stacji ładowania samochodów elektrycznych.

4. Właściciele Tesli i Nissana, weź pod uwagę

Jeśli jesteś właścicielem Tesla lub Nissan Leaf, masz specjalną zaletę, że inni właściciele pojazdów elektrycznych nie może cieszyć. W przypadku Tesli, krajowa sieć doładowań pozwala Ci bez obaw wyruszać w dłuższe podróże. Po prostu znajdź stację sieciową na swojej trasie i zatrzymaj się, by szybko się naładować. Dla właścicieli Leafa, Nissan "No Charge to Charge" jest dla tych, którzy kupili lub wzięli w leasing Nissana Leaf z 2013 roku lub nowszego przed 7 lipca 2019 roku. Tutaj właściciele otrzymują kartę EZ-Charge, która zapewnia 24 miesiące nieograniczonych 30-minutowych ładowań DC Fast i 60-minutowych ładowań Level 2 na uczestniczących stacjach.

Nie posiadasz samochodu elektrycznego tej marki? Sprawdź u swojego producenta, aby dowiedzieć się, czy specjalna oferta jest dostępna dla Ciebie.

5. Przyspiesz ładowanie w domu

Samochody elektryczne są zaprojektowane tak, aby ładowały się po podłączeniu do dowolnego gniazdka 120 V, nawet takiego, jakie można znaleźć w domu. Jednak ładowanie przy tym napięciu może trwać godzinami, a Twój samochód może nie być całkowicie naładowany, nawet jeśli jest podłączony na noc. Rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzenia do obsługi pojazdów elektrycznych (EVSE), które dostarcza energię elektryczną o napięciu 240 woltów. Po zainstalowaniu przez elektryka, powinno to kosztować około 1000 dolarów, a zniżki od producenta mogą obniżyć cenę końcową. Wydatek jest jednak tego wart, ponieważ EVSE może skrócić czas ładowania co najmniej o połowę.

Przyjęcie samochodu elektrycznego

Jeśli obecnie posiadasz samochód elektryczny lub rozważasz jego zakup lub leasing, dołączysz do rosnącej grupy konsumentów, którzy kształtują przyszłość. Jeśli jednak obawiasz się o zasięg pojazdu, lepszym wyborem może okazać się hybrydowy pojazd elektryczny typu plug-in.

Sprawdź wszystkie produkty z zakresu układów elektrycznych dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji na temat stacji ładowania samochodów elektrycznych, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons