Kupujesz samochodowy zestaw stereo? Jeśli tak, to ważne jest, aby wiedzieć, że jednostki główne in-dash występują w różnych rozmiarach. Są one określane jako rozmiary DIN i masz dwie opcje do rozważenia: single-DIN vs double-DIN. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między nimi.

Co to jest rozmiar DIN?

"DIN" to skrót od Deutsches Institut für Normung lub, w języku angielskim, German Institute for Standardization. Ta organizacja z siedzibą w Berlinie ustanawia i utrzymuje tysiące standardowych pomiarów stosowanych w różnych dziedzinach motoryzacji, inżynierii i techniki.

Kiedy przeciętny mieszkaniec Ameryki Północnej słyszy termin "rozmiar DIN", zazwyczaj odnosi się on do rozmiaru obudowy samochodowego zestawu stereo. Kupując samochodowy zestaw stereo, natkniesz się na dwa główne rozmiary DIN:

  • Pojedynczy DIN: samochodowy zestaw stereo z pojedynczym DIN jest wysoki na dwa cale i szeroki na siedem cali. Jednostka główna Sony pokazana na zdjęciu u góry tego artykułu to model z pojedynczym gniazdem DIN.Double-DIN: samochodowy zestaw stereo z podwójnym gniazdem DIN ma taką samą szerokość jak wariant z pojedynczym gniazdem DIN - oba mają siedem cali szerokości. Ale stereo z podwójnym gniazdem DIN ma cztery cale wysokości, czyli jest dwa razy wyższe niż model z pojedynczym gniazdem DIN. Zestaw stereo przedstawiony w głównej części artykułu to model z podwójnym gniazdem DIN.

Single-DIN vs Double-DIN: Plusy i minusy

Oto kilka zalet i wad jednostek głównych z pojedynczym gniazdem DIN:

Plusy

  • Jednostki Single-DIN są stosunkowo łatwe w instalacji. Mogą być niedrogim, ale znaczącym uaktualnieniem zepsutego lub przestarzałego samochodowego zestawu stereo. Mogą one dodawać takie funkcje, jak gniazdo wejścia pomocniczego lub bezprzewodowy dźwięk Bluetooth.

Wady

  • Jednostki Single-DIN są nieco małe i nie ma zbyt wiele miejsca na elementy sterujące. Ze względu na ten brak nieruchomości, elementy sterujące mogą być trudno dostępne i trudne do użycia w niektórych przypadkach.Zazwyczaj urządzenia stereo z pojedynczym gniazdem DIN nie mają ekranu dotykowego. Niektóre urządzenia są wyposażone w rozkładany ekran dotykowy, ale są one stosunkowo rzadkie i droższe.

Przyjrzyjmy się teraz zaletom i wadom zestawów stereo z podwójnym gniazdem DIN:

Plusy

  • Zestawy stereo z podwójnym gniazdem DIN mają więcej miejsca na elementy sterujące. Dodatkowy obszar oznacza, że elementy sterujące w modelach z podwójnym gniazdem DIN są często łatwiej dostępne i łatwiejsze w użyciu niż te w jednostkach z pojedynczym gniazdem DIN. Ze względu na przewagę wielkości, zestawy stereo z podwójnym gniazdem DIN oferują miejsce na ekran dotykowy, podczas gdy zestawy stereo z pojedynczym gniazdem DIN nie, chyba że ekran dotykowy jest wersją rozkładaną, jak wspomniano wcześniej. Zestaw stereo z ekranem dotykowym oferuje kilka istotnych korzyści. W porównaniu z zestawami stereo bez ekranu, zestawy stereo z ekranem dotykowym są zwykle łatwiejsze w użyciu, a ich wyświetlacze są bardziej czytelne. Oferują one również lepszą integrację z telefonem. Dodatkowo, niektóre zestawy stereo z ekranem dotykowym mogą być wyposażone w takie funkcje jak kamera cofania, nawigacja GPS na ekranie, Apple CarPlay i Android Auto. Funkcje te nie są zwykle oferowane w jednostkach głównych z pojedynczym gniazdem DIN.

Wady

  • Radioodtwarzacze Double-DIN są trudniejsze w instalacji niż radioodtwarzacze bez ekranu. Urządzenia Double-DIN są droższe niż ich odpowiedniki Single-DIN.

Jaki rozmiar DIN ma mój samochód?

Zazwyczaj pojazdy, które mogą pomieścić jednostki główne Double-DIN, mogą również pomieścić modele Single-DIN. Nie jest jednak odwrotnie, ponieważ pojazdy zbudowane z myślą o jednostkach Single-DIN nie zawsze mają wystarczająco dużo miejsca na pokładzie, aby pomieścić zestaw stereo Double-DIN.

Czasami można stwierdzić, jaki rozmiar będzie najlepszy dla danego pojazdu, patrząc na panel, na którym znajdują się elementy sterujące systemu stereo. Jeśli jest to krótki, dwucalowy panel, mamy do czynienia z pojedynczym gniazdem DIN. Najprostszym sposobem sprawdzenia, czy rozmiar DIN urządzenia pasuje do Twojego samochodu, jest skorzystanie z narzędzia do wyszukiwania online. Narzędzia te wymagają wprowadzenia marki, modelu i roku produkcji pojazdu, po czym informują, czy w samochodzie można zamontować zestaw stereo z pojedynczym DIN, podwójnym DIN lub obydwoma.

Zestaw stereo na rynku wtórnym może w znacznym stopniu poprawić wrażenia z jazdy. Teraz, gdy znasz już szczegóły dotyczące jednostek głównych single-DIN i double-DIN, będziesz w stanie wybrać najlepszy zestaw stereo dla swoich potrzeb.

Sprawdź wszystkie samochodowe zestawy stereo i akcesoria dostępne na stronie NAPA Online lub zaufaj jednej z 17 000 placówek NAPA AutoCare, w których przeprowadzane są rutynowe przeglądy i naprawy. Aby uzyskać więcej informacji o jednostkach głównych single-DIN i double-DIN, porozmawiaj z kompetentnym ekspertem w lokalnym sklepie NAPA AUTO PARTS.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Wikimedia Commons.